SPECIÁLNÍ PROGRAM: PROJEKCE FILMU V F C

KDE? V DOXu.

KDY? 2. a 3. prosince 2023

V F C (C. S. Roy)

Kanada, 2023, 99 min

Jazyk: francouzský s anglickými titulky

V F C je celovečerní filmový zážitek obohacený o biologickou zpětnou vazbu. Uznávaná inuitská zpěvačka Elisapie Isaac debutuje na plátně jako neurovědkyně, která hledá útočiště před všudypřítomnou hudbou poté, co si rozvinula vzácnou formu melofobie (strach z hudby). Prostřednictvím nové adaptivní audio technologie pro více uživatelů může každý/á divák/čka slyšet přizpůsobenou zvukovou stopu generovanou v reakci na jeho/její kognitivní stav v reálném čase pomocí náhlavní soupravy EEG a sluchátek. Doprovodná webová aplikace pak umožňuje divákům a divačkám přístup k záznamu o tom, jak jedinečný byl jejich zážitek, prostřednictvím uživatelsky přívětivých vizualizací dat, průměrných skupinových výsledků a vědeckých vysvětlení.

https://www.facebook.com/VFCexperience

https://www.instagram.com/vfc_experience/

https://twitter.com/VFCexperience

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ

První mezinárodní soutěž ve střední a východní Evropě přináší 12 snímků z celého světa, které vynikají jedinečným výtvarným zpracováním, originálními interaktivními prvky i působivými fyzickými instalacemi. Oceněny budou celkem tři projekty - za nejlepší VR, nejlepší design a nejlepší storytelling.

21-22 Čína

(21-22 China)

Uhrančivý i znepokojivý průlet nad Čínou, který ukazuje, jak se člověk podepisuje na proměnách krajiny.

Berlin 2037

VR zážitek kombinující fyzickou jízdu na kole s virtuálním ponorem do futuristické a udržitelné vize Berlína.

Moje tělo

(Body of mine)

Podívejte se do zrcadla a uvidíte někoho jiného: Jaké to je zažít pocit, že vaše tělo vám nepatří?

Eurydika: sestup do věčnosti

(Eurydice: Descent to Infinity)

Operní VR adaptace příběhu Eurydiky a Orfea, která vede diváky do podsvětí i spirituální věčnosti.

Flow

Vizualní esej, oceněná na benátském filmovém festivalu, vyprávějící o síle i něžnosti větru, který protkává jako předivo svět křížem krážem.

Ptáci v kleci

(Jailbirds)

Ve vysoké věži nad mořem sdílí celu dva vězni. Jeden z nich jí však dokáže opouštět, a to i přesto že jeho tělo zůstává mezi zdmi věznice.

Očista

(Let Nature Heal)

Jak by mohlo vypadat vzbouření přírody proti člověku a jeho snaze přetvořit svět?

Za duhou

(Over the Rainbow)

Zneklidňující ponor do podivna lidských duší odkazující se k estetice děl Davida Lynche.

Origen

Následujte hada amazonským pralesem a odhalte příběhy a mýty domorodých obyvatel. Jaký je vztah k jejich zemi? A jaký je ten váš?

Prosté písně o smrti

(Simple Songs About Death)

A meditative cruise through a dead city, inviting you to ponder about mortality.

Svět času

(Temporal World)

Hmatově-zvukové VR dílo, které divákům otevírá vesmír prožitků a vzpomínek mladé umělkyně, hledající své místo v nové zemi.

Sběrač

(Forager)

Poetický VR projekt, ve kterém se účastníci pomocí vizuálních i hmatových stimulací sám proměňuje v houbu.

TÉMA: DIMENZE EMPATIE

Tematická sekce prozkoumá, jestli médium VR skutečně oprávněně nosí označení "stroj na empatii". Tematická škála je široká, neboť snímky odráží aktuální společenská témata: například psychického zdraví, práva etnických a sexuálních menšin, environmentální žal, body positivity, kolonialismus, práv žen, sexuální násilí a mnoho dalších.

El Beat

Nemluvíte jazykem Palenque? Nevadí, univerzálním jazykem, který vás provede vzpomínkami zotročených Afričanů, je v tomto filmu hudba.

Desetihodinové okno

(Missing 10 hours)

Jak byste se zachovali, kdyby váš kamarád začal na večírku sexuálně obtěžovat jednu z dívek? Interaktivní VR příběh o důležitosti volby každého z nás.

Chybějící příběhy: Naomi Kawase

(Missing Pictures: Naomi Kawase)

Slavná japonská filmařka Naomi Kawase vypráví příběh o sebehodnotě, přijetí vlastního těla a nalezení lásky, ke kterému dojde jednoho dne na výletě na kole.

M.L.King: Nastal čas

(MLK: Now is the Time)

Vtahující interaktivní esej, která zkoumá klíčová témata slavného projevu M. L. Kinga a upozorňuje na systémové nerovnosti, jež dodnes přetrvávají v naší společnosti.

Byl jednou jeden ledovec

(Once a glacier)

Poetická plavba za poznáním hlubokého vztahu, péče a vzájemné závislosti mezi mladou dívkou a ledovcem.

Trvalky

(Perennials)

Mileniál Elias se musí vyrovnat s mnoha problémy - se ztrátou milovaného člena rodiny, s vlastní neschopností, i s tím být dobrým vzorem pro svou neteř.

Sol-Air

Oba tito mladí muži velí vzduchu: jeden jako pilot vojenského dronu, druhý jako sokolník cvičící orla. Co se stane, když se jejich cesty zkříží?

Volba

(The Choice)

Interaktivní a intimní rozhovor ve VR s mladou ženou Kristen, která si během těhotenství prošla děsivými událostmi kvůli pokřivenému zdravotnickému sytému v americkém Texasu.

Můj imaginární kamarád

(The Imaginary Friend)

V roli imaginárního kamaráda objevujete bohatý vnitřní svět osmiletého Daniela. Dokážete mu pomoci zahnat jeho vnitřní démony?

Kéž bys tu byla

(Wish you were here)

Je virtuální realita skutečně “médiem empatie”? A může nám přiblížit prožívání člověka se smrtelnou nemocí?